Ninaplastika KKK

Kui pikalt võtab aega ninaplastikast paranemine?

Paranemisprotsessi kiirus sõltub konkreetsel lõikusel kasutatud tehnikast, kuid üldjuhul on ninaseljal ja -tipul teibid ja plastiklahas 10 päeva. Selle aja jooksul ei pruugi nina normaalselt hingata. Silmade ümbruses võivad tekkida turse ja verevalumid. Tavaliselt on need 14 päeva peale operatsiooni suures osas taandunud. Kerge turse võib ninaplastika järgselt ninatipul ja ninaseljal püsida isegi mitme kuu jooksul. Armistumisprotsess võtab kokku aega umbkaudu 12 kuud.

Mida ei tohi vahetult peale ninaoperatsiooni teha?

7 päeva ei tohi nina nuusata. 14 päeva peale ninaoperatsiooni ei tohi ette võtta rasket füüsilist pingutust, keelatud on tarvitada alkoholi ja tubakatooteid. Ninaseljal ei tohi kanda prille 4 nädalat. Saunas käimine ei ole soovitatav 1-6 kuud. Üldiselt tuleks esmaseks koduseks taastumisajaks arvestada 14 päeva. Peale seda on võimalik mõningate väikeste piirangutega naasta tavaellu.

Kui palju nina peale operatsiooni valutab?

Enamasti ninad peale operatsiooni väga ei valuta ning piisab vajaduse korral käsimüügi valuvaigistite kasutamisest nagu paratsetamool ja ibuprofeen. Korduslõikuste korral ja peale suuremaid nina traumasid võib olla vajalik roide kõhre transplantaadi kasutamine lõikusel – siis võib rindkere piirkond valutada ja vajada ka kangemaid valuvaigisteid.

Üldiselt ei ole minu patsientidel valudega probleeme, rohkem esineb sügelustunnet nina lahase all ja ebamugavustunnet ninahingamise takistusest ja vesistamisest, mis esimestel nädalatel esineda võib.

Kui ma ei jää ninaplastika tulemusega rahule, mis saab edasi?

Ninaplastika tulemust hindame vastuvõtul 10 päeva, 1 kuu, 6 kuud ja 12 kuud peale operatsiooni. Väiksemad iluvead võivad olla korrigeeritavad kohaliku tuimestuse all läbi viidud lisaprotseduuriga, aga umbkaudu 15-20% patsientidest võib vajada ninaplastika tulemuse korrigeerimiseks kordusoperatsiooni. Reeglina ei toimu korduslõikus varem kui ühe aasta pärast peale algset lõikust, sest armistumisprotsessid peavad olema lõpuni toimunud. Loe korduskirurgia kohta siit.

Millal näen lõpptulemust?

12 kuud peale lõikust saame hinnata lõpptulemust. Mida vähem aega on ninaoperatsioonist möödas, seda rohkem varjab pehmete kudede turse lõpptulemust ja ei ole veel toimunud armistumisega seotud muutused. Kerge turse võib esineda ka rohkem kui 1 kuu peale operatsiooni.

Kas saab kombineerida ilu ja funktsionaalset ninaplastikat?

Jah, neid operatsioone saab ja isegi peaks üksteisega siduma. Näiteks on sagedaseks funktsionaalseks probleemiks nina vaheseina kõverus. Samas on vaheseina näol tegmist olulise ninatipu toetuselemendiga ja doonorkõhre allikaga teistesse nina piirkondadesse plastilisel lõikusel. Kui vahesein on eelnevalt eraldi opereeritud võib see teha karuteene hilisemale esteetilisele ninaplastikale. Seepärast tuleks ilu ja funktsiooni probleemid lahendada ühe ninaplastika lõikusega.

Kas mu pilte postitatakse peale lõikust ilma minu nõusolekuta?

Ei, ühtegi pilti ei postitata eelneva patsiendi nõusolekuta.

Kui kaua ma pean haiglas aega veetma?

Väiksemamahulise ninaplastika puhul on võimalik koju saada operatsioonipäeva õhtul, kuid enamasti tuleb haiglas veeta ka üks öö peale operatsiooni.

Ma ei ole oma ninaga rahul. Milliseid võimalusi ninaplastika pakub ja kuidas saab mulle abiks olla?

Inimeste ninad on väga eri kujulised nagu ka ninaplastika operatsioonitehnikad. Sellel teemal kirjutatakse kümneid tuhandeid lehekülgi teaduskirjandust, toimub arvukalt erialaseid konverentse – ühe lausega seda küsimust ei ole võimalik vastata. Abiks olemine algab konsultatsioonist, mille käigus teeme ninast seeria korralike fotosid ja saan anda esmase ülevaate, mis mahus võiks toimuda ninaoperatsioon. Sellele järgneb väike patsiendi kodutöö oma nina analüüsimisel ning täiendav operatsiooni detailide arutamine e-posti, telefoni abil või täiendaval visiidil.

Millised on ninaplastikaga kaasnevad riskid ja ohud?

Nagu iga operatsiooniga, kaasneb ka ninaplastikaga teatud tüsistuste risk. Vahel esineb kerget veritsust operatsioonijärgsetel päevadel. Võib olla funktsionaalseid probleeme – nina ei hinga peale operatsiooni nii nagu peaks. Ja võib esineda iluvigasid, mis vahel nõuavad kordusoperatsiooni. Operatsioonieelsel nõustamisel informeerin patsiente nendest riskidest detailsemalt. Üldiselt olen patsientidele operatsiooni järgsel perioodil kättesaadav ja vajadusel lahendame koos tekkinud mured.

Mida peaksin teadma enne vastuvõtule tulemist?

Tasub enda jaoks läbi mõelda, mis detaile nina juures muuta on vaja. Tuleb meeles pidada, et iga nina ja ninaoperatsioon on kordumatu ja isikupärane – kellegi teise nina jäljendada lõikusega tavaliselt ei õnnestu. Me saame nina kuju muuta paremaks, kuid mitte ideaalseks. Ninaplastika soov peaks olema endal ja seda ei tohiks teha kellegi teise õhutusel või heakskiidu nimel. Kaunim välimus võib tõsta veidi enesekindlust, kuid ei lahenda enamusi muid elulisi probleeme.  

Milliste kuludega peaksin arvestama ninaplastika puhul?

Iga ninaoperatsioon on individuaalne ja teen igale patsiendile personaalse hinnapakkumise peale esmast visiiti ja fotode analüüsi. Vaata umbkaudseid hindasid siit. Lõikusele võivad lisanduda lisatasud haigla voodipäeva ja lisateenuste eest Fertilitas Erahaigla hinnakirja alusel.

Kus ma saan tutvuda tehtud töödega (“enne” ja “pärast” fotodega)?

Palun vaadake ninaplastika galeriid või pilte instagramis