Barbie nina

Barbie ninaplastika, barbie rhinoplasty

Sotsiaalmeedias, eriti Instagramis, on viimastel aastatel populaarsust kogunud üks teatud nina kuju, nn barbie nina (inglise keeles barbie nose). Tuntud nukust inspiratsiooni saanud välimus on paljude naiste unistuseks. Vaadates nukku ennast, näeme, et tegemist on ülejäänud näo suhtes saleda, väljendunult nõgusa ninaselja ja püstise ninatipuga. Lisaks rõhutavad nina väiksust multifilmilkult suured silmad.

Selle Instagramis populaarse nina kujuga kaasnevad aga teatud probleemid, mistõttu paljud vastutustundlikud kirurgid sellist tüüpi lõikust tegema ei tõtta. Esiteks peab nina sobima konteksti – kokku ülejäänud näo ja isiksusega. Nii sobib barbie nina oma veidi lapsikute elementidega noore täiskasvanu näoga, kuid võib tunduda veidrana küpsema naise näos.

Teiseks probleemiks on barbie ninade puhul hingamine, kuna ninaselja radikaalne langetamine ja ninatipu tugikarkassi vähendamine võib drastiliselt vähendada ninahingamist. See aga tähendab patsiendile olulist enesetunde ja elukvaliteedi langust peale operatsiooni, mida ei osata enne lõikust tähtsustada.

Välimuse poole pealt ei tohi unustada, et muutus külgvaates toob alati kaasa muutuse ka otsevaatel. Nii võib patsiendi eelistatud püstaka ninatipuga kaasneda ebameeldivalt palju nähtavad ninasõõrmed otsevaates. Seetõttu on barbie nina tüüpi ninaplastika puhul oluline mõõdukus ning kompromiss ilust ja funktsioonist.

Mõned tuntud barbie nina propageerivad kirurgid käsitlevad seda kui “üks suurus sobib kõigile” ninaoperatsiooni. Paraku ei ole ninaplastika reaalsus sedavõrd lihtne. Oluline on meeles pidada, et see, millist kuju saame ninaplastika operatsiooniga saavutada sõltub iga konkreetse patsiendi anatoomiast, algsest nina kujust, nahatüübist ja teistest faktoritest.  Nina peab sobituma ülejäänud näo proportsioonidega ja tuleb mõelda ka asjaolule, et selle ninaga tuleb elada kõrge vanuseni.

Ninaplastikat planeerides on oluline neid riske teadvustada ja operatsiooni kavandada individuaalselt.