Skip to content
Käitumisjuhised enne operatsiooni
- Operatsiooniks peab valmistuma nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Toituge tervislikult, sportige mõõdukalt. Opertsioonipäeval ei tohi esineda külmetushaiguse tunnuseid, palavikku ega menstruatsiooni.
- Suitsetamine põhjustab lisaks muudele kahjulikele toimetele haavaparanemise hälbeid. Eriliselt alandab suitsetamine nina, kurgu ja kopsude vastupanuvõimet bakteriaalsetele infektsioonidele ja suurendab operatsiooniriski. Soovituslik on loobuda tubakatoodetest vähemalt kaks kuud enne planeeritavat operatsiooni.
- Viimasest alkoholipruukimisest peab operatsioonipäeva hommikuks möödas olema vähemalt 24 tundi. Alkohol võib koostoimes manustatavate ravimitega osutuda ohtlikuks.
- Narkoosi (üldanesteesia) ajaks peab magu tühi olema. Keelatud on süüa vähemalt kuus tundi ja juua vähemalt neli tundi enne operatsiooni. Närimiskummi mälumine põhjustab mao täitumise sekreediga ja on seetõttu keelatud vähemalt kaks tundi enne operatsiooni algust.
- Operatsioonieelsel õhtul peske pead. Ärge tarvitage seejuures juuksevärvi, lakki vm pesujärgset hooldusvahendit. Operatsioonipäeval ei tohi kasutada jumestust, parfüüme ega näokreeme. Kosmeetiku poolt läbiviidud näonaha puhastusest peab olema möödas 2-3 nädalat.
- Operatsiooni järgse riietumise hõlbustamiseks peavad rõivad, millega te raviasutusse tulete, olema eest nööbitavad, mitte üle pea tõmmatavad. Näo piirkonna mähiseid, võimalikke verevalumeid ja turseid aitavad koju minnes varjata selleks sobivad riietusesemed (kapuuts, müts, rätt) ja päikseprillid.
- Võtke kaasa isiklikud hügieenitarbed arvestusega, et haiglas tuleb veeta üks öö.
- Enne operatsiooni võtke ära kell, sõrmused, käevõrud, kõrvarõngad ja kaelaehted. Pange nad oma kotti, et vältida nende kadumist.
- Kojujõudmiseks eelistage liikuda taksosõidu asemel autoomanikust usaldusisiku, sugulase või sõbra abil. Juhul, kui Teil puudub võimalus veeta operatsioonijärgset ööd Tallinnas, tuleb raviarsti sellest informeerida, et saaksime tavapärasest erinevalt korraldada teie operatsioonijärgset jälgimist.
- Informeerige raviarsti viivitamatult kui tervisest või muudest põhjustest tingituna Te ei saa operatsioonile tulla.
Käitumisjuhised operatsiooni järel
- Operatsioonipäeval kehtib voodirežiim, istumine ja hädapärased käigud tualetti, kööki või vannituppa ei ole keelatud.
- Esimesed 12 tundi tuleb söömist piirata, eelistades kergemat toitu. Vett tuleb juua ohtralt 1,5-2l päevas.
- Olenevalt operatsiooni iseloomust võib lõikuse järel nina fikseerimiseks vaja minna lahast. See on teibitud näo külge. Tavaliselt on lahast vaja kanda 10 päeva. Omaalgatuslik lahase eemaldamine on keelatud. Kui lahast kinnitav teip tuleb lahti, on vaja kodus lahtine teip ära lõigata ning asendada uuega.
- Nina ei tohi lõikuse järel nuusata 7 päeva.
- Koorikuid ja paksu sekreeti ei tohi näpuga või nuuskamise abil eemaldada. See võib põhjustada tüsistuste tekkimist. Koorikute eemaldamiseks tuleb nina loputada füsioloogilise lahusega või selleks mõeldud soolalahusega. Sobivad ka apteegist saadavad soolvee-spreid, nt Quixx.
- Kui kannate prille, ei tohi neid paari nädala vältel ninale toetada. Ninamaski eemaldamise järel kinnitage prillid plaastriga otsmikule. Kontaktläätsede kandmist võib alustada alates 10. operatsioonijärgsest päevast.
- Alkohol ja tubakatooted on 14 päeva jooksul keelatud, sest need pärsivad haavade paranemist.
- Näo päevitamine, saun ja nina külmetamine võivad tekitada tüsistusi ning ei ole seetõttu soovitatud. Riskiperiood kestab umbes pool aastat. Eriti määrav on esimene kuu.
- Kaks kuud tuleb hoiduda kontaktspordialadest, pallimängudest ja muudest hobidest, mille käigus on oht nina traumeerida.